Telefony komórkowe – dawniej, a dzisiaj

Nastąpiły współcześnie takie czasy, że ludzie nigdzie nie ruszają się bez telefonu. Jakieś dwa dziesięciolecia temu było to wciąż nie do uwierzenia, jeżeli ktokolwiek wtedy rzekłby mi, iż za dwie dekady komórki będą widoczne na każdym kroku to zapewne bym mu nie uwierzył. Ja ciągle pomnę te pierwsze telefony komórkowe wielkości cegłówki, z którymi brylowali ci wszyscy dorobkiewicze przedsiębiorcy. Z owego okresu wywodzi się chyba stwierdzenie „skóra, fura i komóra”. Nawet skoro na rynku pojawiła się większa ilość operatorów GSM, to ceny telefonów komórkowych były ciągle zaporowe dla przewagi osób. Zaś co tutaj dopiero gadać o stawkach za pogaduszki.

Aktualnie operatorzy GSM ubiegają się w promocjach, posiadamy taryfikatory bez limitów, coś co było nie do uwierzenia w końcówce lat dziewięćdziesiątych kiedy szczytem cudów było pierwsze 5 darmowych sekund połączenia w Erze. Ludzie umieli wówczas rzeczywiście stanąć na głowie w sformułowaniu tego co mają do wymówienia. Aparaty w zdecydowany sposób rozróżniały się od siebie, nie to co współcześnie. Współcześnie jeden telefon od drugiego różni się względnie gabarytem, a także odcieniem, a kiedyś wybór pod względem formy i funkcji był rzeczywiście ogromny. Mankamentem było to, że telefonu każdego wytwórcy używało się w ciut inny sposób zatem zmieniając markę potrzeba było się całkowicie przestawić pod względem sposobu obsługi. Królem aparatów i tak była Nokia, która zalewała nas mnóstwem wariantów aparatów, niekiedy o niezwykle zaskakujących formach.

No a teraz formalnie posiadamy wybór tylko między telefonami z Androidem lub takimi od Apple, na marginesie sprzedaży są jeszcze staromodne fasony telefonów bez dotykowego ekranu, które nabywają aktualnie już wyłącznie raczej seniorzy, dla których obsługa nowoczesnych telefonów z dotykowym ekranem jest zanadto zagmatwana. Dookoła postrzegamy ludzi wpatrzonych w komórki, jacy wydają się kompletnie wyobcowani od opasującej ich rzeczywistości. Telefon w coraz mniejszym stopniu służy do pogaduszek, zaś w coraz istotniejszym jest centrum rekreacji, tylko że ta rekreacja zastępuje w namacalny sposób jakiekolwiek korelacje międzyludzkie. Tego rodzaju to czasów dożyliśmy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii gadżety i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.